ماده‌‌ي چسبنده‌ي نرم، شفاف و محکم اتصال‌يافته‌اي که روي سطح دندان‌ها تجمع مي‌يابد، به شکل شايع پلاک خوانده مي‌شود. اين ساختمان با اصطلاح پلاک باکتريايي يا پلاک ميکروبي بهتر توصيف مي‌شود، چرا که تقريبا تمام آن از باکتري‌ها و توليدات آن‌ها تشکيل مي‌شود. در ادامه با يک دندانپزشک ترميمي خوب م کنيد.


پلاک باکتريايي چگونه تشکيل مي‌شود؟


درواقع تجمع پلاک روي دندان‌ها نتيجه‌ي سلسله وقايعي فوق‌العاده سازمان‌يافته و برنامه‌ريزي‌شده است. بقاي موجودات در محيط دهان به توانايي آن‌ها به اتصال سطوح بستگي دارد. باکتري‌هايي که قادر نباشند به سطوح دهاني مثل مخاط و سطوح دنداني چسبندگي پيدا کنند و معلق بمانند، با بزاق دهان شسته شده و حذف مي‌شوند. باکتري‌هاي موجود در پلاک دنداني که عمدتا از نوع استرپتوکوک‌ها هستند، دو خاصيت مهم دارند:  • خاصيت چسبندگي به دندان‌ها  • خاصيت پيوستگي به يکديگر و تشکيل توده


چگونه پلاک دنداني سبب ايجاد پوسيدگي مي‌شود؟


در مراحل اوليه‌ي تشکيل پلاک اين مجموعه قابليت بيماري‌زايي ندارد، زيرا به طور اعم از جوامع هوازي تشکيل شده و عموما فاقد تعداد کافي يا انواع خاص از باکتري‌هاي بيماري‌زا مي‌باشد. بنابراين توانايي توليد مقادير کافي از محصولات مخرب حاصل از متابوليسم را دارا نمي‌باشد.


اما با بلوغ پلاک، توليد سلول‌ها و ماتريس کاهش يافته و انرژي مصرفي جهت متابوليسم کل مجموعه به توليد اسيد منجر مي‌گردد. از آنجايي که پلاک بالغ بي‌هوازي است، به سرعت ساکاروز را به اسيدهاي آلي و در درجه‌ي اول اسيد لاکتيک مبدل مي‌سازند. در پلاک بالغ تمامي ساکاروز موجود به اسيد متابوليزه شده و افت شديد و طولاني PH حاصل مي‌شود که مي‌تواند احتمال معدني‌زدايي شدن مينا را افزايش دهد. برداشت ماده معدني از مينا، در PH بين 5 تا 5.5 روي مي‌دهد.


چه عواملي تجمع پلاک را مستعد مي‌سازند؟  • فاکتورهاي آناتوميک

  • پلاک در سطوح خشن ترميم‌ها (روکش هاي تمام سراميک و.) راحت‌تر تجمع مي‌يابد.

  • لبه‌هاي لثه‌اي ترميم زير‌لثه‌اي منجر به تشکيل بيشتر پلاک ميکروبي مي‌شود و رعايت بهداشت لثه در اين موارد دشوارتر است.

  • پروتزهاي پارسيل متحرک غالبا منجر به افزايش تشکيل پلاک بر روي دندان‌هاي پايه مي‌شوند، که اين مسئله ريسک مشکلات لثه‌اي و پوسيدگي دندان‌ها افزايش مي‌دهد.

  • دستگاه‌هاي ثابت ارتودنسي که آن‌ها را به سختي مي‌توان تميز نمود


چه راهکارهايي براي حذف پلاک ميکروبي وجود دارد؟


اصلي‌ترين راهکار جهت حذف پلاک ميکروبي، روش مکانيکي حذف پلاک با مسواک و نخ دندان است. مسواک زدن دو بار در روز و هر بار به مدت دو دقيقه جهت حذف پلاک ميکروبي لازم است. اگر پلاک حتي يک روز به طور کامل حذف نگردد، قابليت معدني شدن و تبديل شدن به جرم را دارد.مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Byron Angela Andrew سفر با تو بازسازي و دکوراسيون داخلي شستشوي فرش و قالي Mike Amber کاور رادياتور William